PKK BARIŞ DEĞİL TOPRAK, ÖZERKLİK DEĞİL AYRI BİR DEVLET KURMAK İSTİYOR

 

 

PKK Müzakere Masasında Hangi İllerimizi Almayı Şart Koşacak?

BDP Milletvekili Bengi Yıldız, Neşe Düzel’le Temmuz 2011’de Taraf Gazetesi’ne yaptığı röportajda bakın KCK/PKK ile Türkiye’den ayırmak istediği toprakları/sınırları nasıl çiziyor:

Kürdistan denen bölge hangi illeri kapsıyor?

Tarihsel ve coğrafi olarak nereyi kapsıyorsa orayı kapsıyor. Bu, Sivas Koçgiri’ye kadar olan sınırdır aslında. Maraş’ın bir kısmı, Erzincan, Malatya… Elazığ… Tarihsel olarak Erzurum, Van, Ağrı… Batman, Diyarbakır… Aslında Doğu ve Güneydoğu’nun tamamıdır bu. Coğrafi olarak baktığınızda, Osmanlı zamanında da Kürdistan’ın sınırlarıdır bu.

Bu açıdan Kürdistan’dır bu… Biz bunu Demokratik Özerk Kürdistan olarak formüle ettik ve bunu üç, dört yıldır söylüyoruz.

Devletsiz Uluslar ve Avrupa Ulusal Azınlıkları Derneği (Eurominority) tarafından yayınlanan son harita işte bu 

Şimdi KCK/PKK’nın müzakere masasına otursak da oturmasak da “Kızıl BAAS Kürdistan’ı kuracağız” dedikleri illere harita üzerinden göz atalım.

PKK özetle Kürt’lerin yaşadığı, tarihsel bağımız olan her ili alacağız diyor, bunun adına da barış demiyor, “Tarihsel/kimliksel hakkımızı alacağız, ilk etapta vergi vermeyip devlet bize yardım edecek, sonra da Suriye, Irak, İran Kürt nüfuslarının olduğu bölgelerle de birleşeceğiz” diyor.

Türkiye’den koparmak istedikleri bölge, kuzeyde Tokat, Ordu, Giresin, Gümüşhane, Rize, Artvin, Ardahan’a dayanan, batıda Yozgat, Kayseri, Niğde, Karaman, Antalya’ya kadar dayananıyor.

Bengi Yıldız’ın saymadığı/şimdilik saymaya çekindiği/saymayı unuttuğu Mersin, Adana, Hatay, Gaziantep, Kilis, Osmaniye, nezaketen(!) bir kısmı dediği Maraş, Sivas’ın tamamı da olacak bu kopmada, yeni taleplerin ilk başı bunlar olacak..

İlave her toprak isteği için de teröre sonuna kadar başvuracaktır PKK. Stalinist terör yapan bir örgüt için barış, demokratik talep, bu taleplerin sonucunda da demokratik bir yönetim oluşturmak gibi bir sorun asla yoktur.

PKK Bu Toprakları Aldığında Terörü Durduracak mı/Durdurabilir mi?

Abdullah Öcalan 27 Kasım 1978 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesi Fis köyünde, PKK’nın birinci kuruluş kongresinde terör örgütünün amacını “Suriye, İran, Irak topraklarının bazı bölümlerini ve ülkemizin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerini de içine alacak şekilde Marksist-Leninist bir Kürdistan Devleti kurmak” olduğunu açıklamıştır.

PKK, bahsi geçen bölgeleri ele geçirmek için terör yapmaktadır ve bu bölgeleri alsa da İstanbul, İzmir gibi illerde de belirli ilçeleri almak için teröre başvuracak, Ankara’dan istediği yardımı alamadığında ve çeşitli bahanelerle teröre başvuracaktır.

Felsefesi itibarıyla istediğinin/hayalinin bir kısmını terörle almış bir örgütün bundan sonra terörü/savaşı bırakması gibi bir şey söz konusu olamaz. Silahlı Marksist devrim hedefini bir kez küçük çapta da olsa başardıktan; Türkiye parçalandıktan ve ekonomik olarak battıktan, Ortadoğu’da kuvvet ve güç dengesini değiştirmek için uğraşan Soğuk Savaş’ın her iki bloğu tarafından Kürdistan da desteklendikten sonra terör örgütü PKK’nın nükleer/caydırıcı silah elde edip, bu terörüne devam edeceğini unutmamak gerekiyor.

twitter.com/gundem_analiztv