“KEMAL BURKAY” PKK’NIN KARANLIK YAPISINI DEŞİFRE ETMEDE DESTEKLENMELİ

Terör örgütüyle müzakere ile çözüm olur yanılgısındaki sözde aydınlarımız Kemal Burkay’ı PKK terörünü ortadan kaldıracak bir alternatif olarak görmüş olabilirler.

Neden Kemal Burkay “tek başına” terör sorununa bir çözüm getiremez?

PKK ve BDP, “Burkay’a sıcak bakmıyoruz” diyerek, Burkay’ın tüm fikriyatına karşı olduklarının mesajını zaten verdiler. Bu sözün özetle anlamı “Burkay bölgeye adımını atamaz, attırmayız” demektir.

Bölge insanının ise eli kolu bağlı, “soğuk namlunun ölüm kokan gölgesi”nde yaşamlarını sürdürüyorlar. Burkay bu şartlarda PKK izin vermeden bölge insanıyla bağ kuramaz.

PKK kazanımlarını terörle aldığını anlamışken barışa ve silah bırakmaya asla yanaşmaz.

Öcalan on yıllardır kendince şunu söylüyor, “ılımlı politikalarla hiçbir zaman güçlenemedik ama silahlı ayaklanmayla, Leninist devrim ateşiyle güçlendik, kaale alındık, devlete diz çöktürdük.” Leninizm zaten silahlı mücadele ve devrimin, kanın, şiddettin, dehşetin, zulümle değişim istemenin diğer adıdır.

Burkay da tüm yazı ve sohbetlerinde, terörsüz ve şiddetsiz nasıl etkisiz kaldığını kendisi itiraf ediyor. “Biz bölünmeyi ılımlı olarak istedik ama küçüldük, yok olduk. Ama PKK silahla bunu istedi ve güçlendi, ayakta kaldı.” diyor.

Ancak Kemal Burkay PKK’yı deşifre ettiği taktirde terörün çözümüne katkıda bulunan aktörlerden biri olabilir. Çünkü Kürtler PKK’nın kapalı kapılar ardında ne tür karanlık ve sinsi tezgahlar planladığından bi haber. Bu yüzden Kemal Burkay’a devletimiz ve milletimiz büyük bir destek vermeli.

Kemal Burkay, Orhan Miroğlu gibi değerli Kürt aydınlarının PKK’nın Kürt Halkı için büyük bir tehlike olduğunu anlatması ve tabanın PKK’ya olan desteğini çekmesi ülkemizde demokratik bir ortamın tesisine büyük katkı sağlayabilir.

Anlaşma masası mı, idam sehpamız mı?

PKK devletten tek bir şey talep ediyor. Özerklik ve bağımsızlık yani toprak. Terör örgütü masaya otursa da, oturmasa da bunu talep ediyor ve bunu “ne yaparsanız yapın alacağım” diyor. Bu kabul edilemez talebini büyük bir küstahlıkla, “ya masada toprak verirsiniz ya da terörle biz alırız” şeklinde ifade ediyor.

***

Bununla birlikte aslında Burkay, PKK’nın 34 yıldır terörle almak istediği özerklik ve bağımsızlığı terörsüz isteyenlerden. Burkay’ın bu sosyalist ama silahsız ayrışma fikrine katılmanın mümkünatı da yok. Ancak bu taleplerini siyasi boyutta ve fikren savunduğu için özgürce savunmasında bir zarar yok. Şiddete başvurmadıktan sonra her siyasi görüş rahatça, özgürce savunulabilmeli. Bu özgürlük içerisinde her fikir ve tez ilmi olarak çürütülecektir nasıl olsa.

***

KCK tam anlamıyla çökertilmeden, bölgede PKK hareketleri tam kontrol altına alınmadan, bölge insanı manen ve fikren tam kazanılmadan oturulan masa bir idam sehpasına, bizim yatırıldığımız bir musalla taşına dönüşecektir.

twitter.com/gundem_analiztv