Dünya Basınında “Adnan Oktar Evrim Teorisine Karşı Yürüttüğü Mücadeleyi Kazandı” Haberleri

İtalya’dan Endonezya’ya İngiltere’den Suudi Arabistan’a kadar dünyanın en etkin gazetelerinde bu hafta Türkiye’den Adnan Oktar nam-ı diğer Harun Yahya’nın başarılarından bahsedildi. Harun Yahya’nın 30 yılı aşkın süren yaratılışı ispat eden evrim teorisi karşıtı bilimsel çalışmalarının anlatıldığı bu haberlerde Harun Yahya’nın bu mücadeleyi kazandığı anlatıldı.

İngiltere’nin en çok okunan günlük gazetelerinden The Daily Telegraph‘da “Türkiye’de ilköğretimde artık evrim okutulmayacak” başlıklı haber.

“Ünlü Yaratılışcı Adnan Oktar, evrim teorisinin İslam’ı yok etmek için geliştirilen Avrupa yapımı bir icat olduğunu belirterek bu teoriye karşı kampanya başlattı.”

Haberde ayrıca; “İncil gibi Kuran’da Adem ve Havva’nın ilk insan olduğu bildirilir. Allah’ın Adem’i çamurdan yarattığını, Havva’yı da Adem’den yarattığı bildirilir. Evrim Türkiye’de geniş çaplı olarak kabul edilmiyor.”

daily telegraphy_evrim_haber

İtalya’da tanınan ateist ve komünist internet sitesi Pikaia‘da yayınlanan “Türkiye Darwin’e hoşçakal diyor” başlıklı yazı, Türkiye’de, 2008’den günümüze dek son 10 senede Adnan Oktar’ın vesile olduğu evrim karşıtı gelişmeler özetleniyor.

Richard Dawkins’in sitesinin yasaklanması, Avrupa’da dağıtılan Yaratılış Atlası, Milano’da yapılan Evrim teorisi karşıtı konferans gibi faaliyetler aktarıldıktan sonra son olarak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş’un bakanlık sitesinde yayınladığı videoyla evrim teorisinin müfredattan kaldırılacağını duyurması anlatılıyor.

pikaia(1)

Pikaia, bu haberden sonra “Türkiye evrimi müfredattan çıkardı” başlığıyla bir haber daha yayınlandı.

Yazıda, “bu habere en çok Harun Yahya sevinecek” deniyor. Dünyanın yarısına muhteşem bir şekilde hazırlanmış “Yaratılış Atlası” kitabının dağıtılması ve Adnan Oktar’ın evrimin müfredettan kaldırılmasına vesile olduğundan bahsediliyor.

pikaia 2

Endonezya’dan Skala News‘ta Türkiye’de evrimin müfredatlardan çıkartılması konusu şöyle gündeme geldi:

“Türk alim Harun Yahya’nın evrim teorisine karşı verdiği mücadeleler meyvesini verdi. Türk Milli Eğitim Bakanlığı artık materyalizme dayanan evrim teorisini müfredata dahil etmeyecek. Teori bilimsel olarak kanıtlanmadığı ve İslam’ın öğretilerine karşı olduğu için müfredattan çıkarıldı.”

skala news

3 kıtada yayınlanan, Arap dünyasının en büyük 3 gazetesi arasında yer alan Asharq Al Awsat gazetesinin Suudi Arabistan yayınında “Harun Yahya evrim teorisine karşı yürüttüğü mücadeleyi kazandı” başlığıyla bir haber çıktı.

Türkiye’de evrim teorisinin müfredattan kaldırıldığı ile ilgili çıkan haber şöyle: “Evrim teorisi, Ak Partiye yakınlığıyla bilinen, iş dünyası ve medyanın birçok alanında güçlü etkisi olan, A9 TV kanalında dekolte kıyafetli, süslü makyajlı bayanlarla ve bir grup genç insanla program yapan müstear isim olarak Harun Yahya’yı kullanan Adnan Oktar tarafından da taarruza uğradı. Adnan Oktar, lüks bir villada yaşıyor ve İstanbul’un en prestijli yerlerinde çok sayıda evi ve villası var.”

Haber şöyle devam ediyor:

“Oktar’a göre Darwin yalan söylüyor ve evrim süreci diye birşey yok. Darwin’in teorisinin geçerliliğini kanıtlayacak bir delil getirene 3 milyon dolar ödül vereceğini söylüyor.

Adnan Oktar’ın hem Türk toplumu hem de yurt dışında güçlü bir etkisi var. Evrim teorisinin resmi olarak okul müfredatından çıkarılmasını sağlayarak mücadelesini kazanmış görünüyor. Buna da “20 soruda Evrim’in Çöküşü” gibi evrim teorisine karşı hazırladığı kitapların vesile olduğunu söylüyor.”

Asharq Al_Awsat_yazar_bahis

Gazetede yayınlanan başmakalelerin hükümet liderleri üzerinde etkisi olduğu savunulan İsrail’in en eski günlük gazetelerinden Haaretz‘de yayınlanan

“Amerika’ya kıyasla Türk okullarında yaratılışcılar çok daha önde” başlıklı haberde:

“2006 yılında, 1. kalite sayfa yapısıyla Yaratılış Atlası isimli eser doğal seleksiyon yoluyla evrim fikrini çürütme iddiasıyla birçok Türk okuluna girmişti. Yaratılışın Allah’ın eseri olduğunu açıklamak için cesurca fosil kayıtlarını işaret ediyordu. Kitap ayrıca evrimin Nazizm ve komünizm gibi İslam karşıtı ve yıkıcı doktrinlerden mesul olduğunu da iddia ediyordu.” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca:

“Birkaç yıl sonra, ünlü evrim biyologlarının websiteleri, bilhassa da Richard Dawkins’inki, Harun Yahya müstear ismiyle tanınan ateşli İslami yaratılışçılık savunucusu ve Yaratılış Atlası eserini kaleme alan Adnan Oktar tarafından hakaret gerekçesiyle kapattırıldı.”

sözlerine yer veriliyor.

haaretz evrim_mufredat

Ünlü bilim dergisi WIRED’ın İtalya’da yayınlanan sitesinde çıkan “Türkiye’deki gibi evrimi öğretmeyerek nasıl bir risk alıyoruz?” başlıklı haberde;

“Türkiye, evrim teorisini lise programlarından çıkarmaya çalışıyor. Bu, Darwin’i inkâr yolunda ilk girişim değil” sözlerine yer veriyor ve Adnan Oktar’ın eserlerinin etkilerine değiniyor.

“2008 yılında, evrimci Richard Dawkins’in sitesi, Yaratılış Atlası isimli kitabın yazarı Harun Yahya ismiyle tanınan Adnan Oktar tarafından dine hakaret suçu işlediğini duyurduktan sonra kapattırılmıştı. Daha sonra, popüler bir bilim dergisinin kapağından kapak olarak kullanılması planlanan Darwin’in resmi kaldırıldı.” ifadelerine yer veiliyor.

wired evrim_mufredat

Hollanda’dan yayın yapan Sargasso isimli internet sitesinde yer alan haber şöyle:

“Türkiye ve evrim denilince akla Adnan Oktar geliyor. Önümüzdeki yıl itibariyle Türkiye’de liselerde öğrenciler artık evrim teorisini duymayacaklar. Türkiye ve Yaratılışçılık denince akla gelen isim Adnan Oktar. Batı’da Adnan Oktar 10 yıl önce binlerce politikacıya, okullara ve önde gelen isimlere aniden Yaratılış Atlası isimli evrimi çürüten hoş, kalınca bir kitap gönderen kişi olarak tanınıyor. Birçok Amerikalı yaratılışçı, bu kitabı dolu bulduklarını söyleyerek övmüştü. Adnan Oktar A9 isimli televizyon kanalında her gün üç saatlik program yapıyor, bu programda kedicik adı verilen Türk kadınları için model teşkil eden güzel giyimli bayanlar yer alıyor. Acaba Oktar’ın güzel giyimli bayanları modern Türk kadınları için bir rol model mi olacak? Bu ihtimal kuvvetli görünüyor.”

sargasso

Norveç İşçi Partisi ile bağları olan Norveç Oslo’da yayınlanan günlük gazete Dagsavisen‘de çıkan “Ders kitaplarında fikirlerini yayıyorlar” başlıklı haberde:

“Anti-Darwinizm’den sorumlu Müslüman Türk yaratılışçı, Avrupa’da göçmenler arasında gitgide daha fazla zemin kazanıyor. Kendi televizyon programında dini anlatım yapan Adnan Oktar, sadece anavatanı olan Türkiye’de meşhur değil. Fikirleri ulusal sınırların çok ötesine geçti – özellikle de Ortadoğu’dan Avrupa’ya gelen göçmenler Oktar’ın yaratılış fikirlerini bağrına basıyor.
10 yıl önce, Avrupa’daki okullara kendi hazırladığı ders kitabı Yaratılış Atlası’nı gönderdiğinde bir tartışma oluşturmuştu. Güney Danimarka üniversitesi din ve bilim bölümünde araştırmacı olan Hans Henrik Hjermitslev, Oktar’ın halen Müslüman yaratılışçılığın kalesi olduğunu söylüyor ve ekliyor:

“Avrupa’daki genç ve eğitimli insanlar arasında görüşleri destek buluyor.”

dagsavisen evrim_mufredat

Almanya’dan Deutschland Funk isimli radyo istasyonunun internet sitesinde, Adnan Oktar’ın Yaratılış Atlası isimli eserinin Almanca baskısının görüntüsüne yer verilen haberde:

“TU Dortmund tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Lehramt’lı öğrencilerin yüzde 15’i evrim teorisini reddediyor. Müslüman yazar Adnan Oktar’ın Yaratılış Atlası isimli eseriyle evrim teorisini eleştirdiği gibi, okul öğreniminde evrim teorisi doktrininin öğretilmesine karşılar.”

deutschlandfunk evrim_mufredat

Flaman Hristiyan Demokrat partisine bağlı, Belçika’nın Flamanca günlük gazetesi De Standaard:

“Harun Yahya’nın Yaratılış Atlası kitabı dünya çapında değişim sağlayan müthiş bir başarı elde etti. Türkiye’de evrim teorisi çok zor olduğu için liseye kadar öğretimden kaldırıldı. Belçika’nın Hollandaca konuşulan bölgesi Flanders’da facebook üzerinde, insanların atasının maymunlar olmadığına dair güçlü bir tartışma hakim.”

de standaard

Merkezi Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington’da bulunan günlük gazete The Dominion Post’ta;

Anketlere göre Batılı ülkelerde Darwin’in teorisi kabul görürken, Türkiye’de büyük bir kesimin evrime inanmadığı söyleniyor.

“Kendi özel TV kanalı üzerinden gece yayınlarıyla misyonerlik yapan İslami Yaratılışcı Adnan Oktar vesilesiyle Türkiye’de evrim karşıtlığı ilginç formlara bürünüyor.” diye belirtilmiş. Ayrıca haberde ‘İhtişamlı bir görünüme sahip Marka takımlı ve 61 yaşında olan Adnan Oktar’ın kendisini kurtarıcı olarak gören çok varlıklı takipçileri var.” deniyor.

Ayrıca Adnan Oktar’ın tv programına katılan bayanların üniversite mezunu, çok sayıda dil bildiklerini ifade ettiği söyleniyor.

Adnan Oktar’ın yaratılışçı fikirlerini dünya çapında tüm okullara ve bilim insanlarına bombardıman şeklinde yaydığını, kuşe kağıda basılmış 800 sayfalık anti-darwinist kitabı Yaratılış Atlası’ndan 10.000 adet ücretsiz olarak dağıttı ifade ediliyor.

Ayrıca Adnan Oktar’ın hergün programlarında Darwin’in İslami ve ahlaki değerlere olumsuz etkisinden bahsettiğini ve görünüşe göre hükümetin de kendisiyle aynı fikirde olduğu dile getiriliyor.

dominion post

 

http://www.harunyahya.org/